clock-359984_1280

Sesja? Jaka sesja? – żartujemy ostatnio wśród znajomych, którzy także nie tak dawno pokończyli studia.

- Na uczelnię nie chciałbym wrócić, ale do liceum… – stwierdził z sentymentem Zenek.

Założę się, że każdy z Was z uśmiechem wspomina „stare”, dobre chwile, a niektórzy bez wahania wsiedliby do wehikułu czasu, żeby znów się tam przenieść.

 

Tylko po co?

Chciałbyś jeszcze raz przeżyć to wszystko tak samo? A może chciałabyś naprawić jakieś małe błędy? W którymś momencie wybrać inną drogę, czy raczej odtworzyć tylko piękne wspomnienia?

W zasadzie to nie ważne po co

Wielu ludzi nie potrafi żyć tu i teraz. Gdy mają dwadzieścia lat – chcą mieć piętnaście, gdy mają trzydzieści – chcieliby mieć dwadzieścia, gdy mają czterdzieści – chcieliby mieć trzydzieści, i tak w nieskończoność (a raczej do śmierci – ba dum tsss).

 

- Nie chciałabym znów mieć dwudziestu lat i przeżywać tego wszystkiego jeszcze raz – wyznanie mojej mamy zabrzmiało, jakby miała wtedy bardzo ciężkie życie.

- Nie podobało Ci się? – spytałam delikatnie.

- Nie o to chodzi. Po prostu to wszystko już przeżyłam. Byłam młoda, byłam narzeczoną, wyszłam za mąż, byłam w ciąży, rodziłam, miałam małe dzieci, później większe… W życiu ciągle jest coś nowego i to właśnie trzeba przeżywać. Będąc myślami gdzieś w przeszłości nie zauważa się uroku teraźniejszości.

Moja rodzicielka świetnie to podsumowała. Tęsknisz za tym jak byłeś młodszy, bo wtedy tęskniłeś za jeszcze młodszym sobą zamiast przeżyć ten bieżący moment. Mam propozycję – zacznij żyć TERAZ.

Pewnie, że też lubię wspominać. Uwielbiam siebie mającą szesnaście lat. Do dziś przy każdym zdmuchnięciu świeczek żartuję, że powinno ich być właśnie szesnaście. Lada chwila będę obchodzić „te szesnaste” urodziny po raz dziesiąty, ale wcale nie chciałabym być teraz nastolatką. Miniony rok był jednym z najpiękniejszych w moim życiu i liczę na to, że bieżący będzie równie dobry. Jak to osiągnąć? Zerknij tutaj.


Patrząc wstecz dostrzegaj to, czego się już nauczyłeś.

Wracaj do przeszłości, żeby przypomnieć sobie dobre chwile, ale później spraw, żeby teraźniejszość była równie cudowna.

Przecież chcesz mieć piękne wspomnienia także za dziesięć lat, prawda?