IMG_4373

Wróciłam z zaświatów. A ponieważ jestem grzeczną dziewczynką to trafiłam do raju. Chodźcie, zabiorę Was tam na chwilę. :)

Marzyły mi się ciepłe wakacje zimą. Oczywiście myśli biegły nawet do takich super ciepłych, gdzie będę się spalać przy trzydziestu kilku stopniach Celsjusza, ale ostatecznie padło na Maderę. To wyspa wiecznej wiosny, a ja trafiłam na wczesne lato. ;)

IMG_4016

Pogoda na Maderze

- Jadąc na wyspę nigdy nie sprawdzajcie prognozy pogody – powiedział nam mieszkający tam na stałe przewodnik.

Faktycznie, z ciekawości zerknęliśmy któregoś dnia na pogodę w Internecie. Podawali, że jest osiem stopni, dużo chmur i pada deszcz. W tym samym momencie siedzieliśmy na leżakach przy hotelowym basenie ubrani w stroje kąpielowe i opalaliśmy się w promieniach słońca…;)

Dlaczego?

Po pierwsze na Maderze nie ma ani jednej stacji meteorologicznej! Niesamowite, prawda? Podobno trwają prace nad jedną z nich, ale nie wiadomo jeszcze kiedy zacznie działać.

Po drugie prognozy pogody są podawane dla CAŁEJ wyspy. Tymczasem, między brzegiem oceanu, a górami zazwyczaj jest około 8-10 stopni różnicy. Podobnie ma się wschód do zachodu wyspy. Jechaliśmy na wycieczkę autokarem i pogoda zmieniała się jak w kalejdoskopie. Dlatego warto ubierać się „na cebulkę” i zawsze mieć przy sobie bluzę z kapturem.

IMG_4007

Ceny

Wyspa należy do Portugalii, więc teoretycznie ceny są bardzo podobne do całego tego kraju. Teoretycznie, bo ponieważ Madera jest wyspą to transport czegokolwiek jest droższy. A tutaj importowane jest chociażby jedzenie. Eksport jest niewielki, ale o tym za moment.

Jeśli staniecie w polskim sklepie, zerkniecie na cenę, przekreślicie złotówki, a dopiszecie euro to praktycznie wyjdzie wam cena maderska. Oczywiście nie sprawdzałam wszystkiego, ale przykładowo: za gumy do żucia zapłacimy około 1,80-2,20 euro, a za małą wodę mineralną 0,80-1,40 euro.

Taniej można kupić wina, o ile są w promocji.;) Oczywiście nie takie typowe, maderskie (te są drogie i nie każdemu smakują), ale dobre portugalskie jak najbardziej.

IMG_4009

Co można tu robić?

Oprócz atrakcji typowo wypoczynkowych typu pływanie, opalanie, czy uprawianie sportów to miejsce przede wszystkim do zwiedzania. Nie mam na myśli muzeów czy galerii sztuki. Niesamowite widoki zapewniła tutaj sama natura, więc tak na prawdę można po prostu zacząć iść. Gdzie? Pod górę!

Dlaczego?

Bo tu wszystko jest pod górę!

IMG_4103

Ot, taka tam górka.

Tak mniej-więcej wygląda kąt nachylenia ulic na Maderze. Do tego uliczki są wąskie i kręte dlatego przed każdym zakrętem usłyszycie trąbiących kierowców, którzy ostrzegają siebie nawzajem, że jadą. Co więcej, takimi uliczkami jeżdżą także autokary, w których jest niesamowicie wesoło.

 

IMG_4114

Jedna z prostszych dróg…

Podobno tutaj dzieci w szkołach, gdy dostaną gorszą ocenę mówią, że to dlatego, że ciągle mają pod górkę… ;)IMG_4118

Jeśli chcecie poruszać się tu samochodem to lepiej, żebyście mieli hamulec ręczny zawsze w pogotowiu. Największy minus takiej podróży? Kierowcę omijają niesamowite widoki! Lepiej, żeby się nie odwracał, bo chyba nie chcielibyście wylądować na samym dole?

IMG_4049

Natura faktycznie spisała się tutaj na medal, ale ludzie trochę jej też pomagają. W parkach znajdziecie pięknie zagospodarowany teren, z tutejszą, egzotyczną roślinnością, a po środku na przykład wkomponowaną fontannę.IMG_4081

Palmy, palmy i coś jeszcze?

Owszem, tutejsza roślinność jest dosyć egzotyczna, palmę ma chyba każdy mieszkaniec wyspy, ale jest coś co spotkacie dosłownie na każdym kroku.

Bananowce.

Śmiałam się, że tak jak u nas każdy ma w ogródku jedno drzewko jabłek, wiśni, czereśni, czy jakiś śliwek to tam każdy hoduje bananowca. To niesamowicie ciekawa roślina o której jeszcze chętnie Wam opowiem.;) Póki co wspomnę tylko, że to w tej chwili jedyny produkt eksportowy Madery.

IMG_4190

Jeśli ktoś z Was twierdzi, że w jakimś polskim mieście stoi „dom na domu” to polecam wybrać się do Funchal – stolicy Madery.

IMG_4271

W zasadzie nie ma im się co dziwić – z takimi widokami też mogłabym mieszkać w takim tłoku.;) Ale o tym czy faktycznie życie na Maderze jest takie piękne opowiem Wam następnym razem.

IMG_4422

Żegnam się z Wami zachodzącym za górą słońcem. :)