dentist-748154_1280

Przygotuj się na ból, wybierz przystojnego lekarza, zrób porządne zdjęcie i przeczytaj te rady. Wtedy będziesz gotowy.

Ból

to słowo klucz u dentysty. Podobno istnieją ludzie, którzy lubią spędzać czas z wiertłem w ustach, ale ja im nie ufam. Mimo, że jedną z nich jest moja mama. Skoro sama myśl o siedzeniu na tym dziwnym fotelu przyprawia Cię o dreszcze to pomyśl (na pocieszenie), że dostaniesz duuuuuużo znieczulenia. Może nawet nic nie poczujesz.

Zjedz obiad!

Nie ważne, że nie jesteś głodny, a wizyta odbywa się w południe. Zjedz na zapas, bo potem długo możesz nie mieć takiej możliwości. Możesz nawet nie mieć ochoty otwierać ust, chociaż kiszki grają marsza.

dentist-448675_1280

Kup sterylne gaziki

Tak na wszelki wypadek. Prawdopodobnie nie będą Ci potrzebne, bo wystarczy ten jeden, który zainstaluje na Twoim dziąśle dentysta. Warto jednak mieć kilka w zapasie, bo nie wiesz jak długo będzie się sączyć krew. Wówczas nie trzymaj jednego dłużej niż pół godziny i po wyjęciu nie zakładaj od razu następnego, tylko spróbuj trochę pobyć bez niego.

No właśnie, krew

Jeśli jak ja mdlejesz na widok krwi to zanieść do łazienki coś miękkiego, na czym w razie co wylądujesz. Żartuję, dasz radę, po prostu gdy robi Ci się słabo wracaj do łóżka. Oczywiście, że masz zamulać cały dzień w łóżku, to Twój obowiązek! Nadrobisz wszelkie zaległości na youtube, a może nawet obejrzysz od początku do końca swój pierwszy odcinek nieznanego telewizyjnego serialu.

Nie martw się, że krwi jest tak dużo, raczej się nie wykrwawisz. Ślina jest zabarwiona krwią również następnego dnia, przygotuj się na to. I nie umawiaj się na randkę „dzień po”, bo prawdopodobnie z Twoich ust nie będzie pachniało zbyt przyjemnie. Niestety, lepiej się przemęczyć niż na nowo rozwalić dziąsło intensywnym szczotkowaniem.

Downloads1

Selfie

Nie, nie o takie zdjęcie mi chodziło, chociaż takie też możesz zrobić. Obowiązkowo wykonaj jednak przed zabiegiem pantomograf. Każą Ci coś przygryzać, stać dziwnie przechylonym i wytrzymać w tej śmiesznej pozycji kilka dłuższych chwil. W tym czasie dookoła Ciebie będą latać małe kosmiczne pojazdy, obfotografując Cię niczym paparazzi. Tylko nie zakładaj kolczyków, bo to niebezpieczne! Na koniec pan doktor z uśmiechem poda Ci rachunek na kwotę osiemdziesięciu złotych. Tak tylko mówię…

Zimne okłady

Po usunięciu zęba dość długo będzie Cię trzymać znieczulenie, więc luz. Internet głosi, że zwykle trwa to jakieś dwie godziny po zakończonym zabiegu, z mojego doświadczenia wynika, że może być nawet ponad pięć. No nie jest to przyjemne uczucie, gdy masz zdrętwiałe pół twarzy, ale uwierz mi, chcesz, żeby to trwało jak najdłużej, bo jeszcze nie wiesz jak Cię to boli. A w zasadzie rwie. Warto zatem zaopatrzyć się w zimne okłady. Nie lękaj się też leku przeciwbólowego. Jedna tabletka z pewnością Ci nie zaszkodzi (no chyba, że jesteś na nią uczulony), a ulży w cierpieniu.

medic-563425_1280

Czy jestem chomikiem?

To pytanie zadaje sobie każdy kto puchnie po usunięciu zęba. Mam jednak dobrą wiadomość. Nawet jeśli pierwsze wyrywanie/wycinanie było dla Ciebie traumatycznym przeżyciem trwającym dwa dni, po czym dwa tygodnie nie mogłeś jeść niczego poza papką dla niemowlaka i wszyscy mówili, że nie jesteś sobą, bo nagle zamilkłeś na kilkanaście dni, a jedyną pozytywną stroną było to, że sporo schudłeś to… drugi raz może być o wiele przyjemniejszy.

Prawie nie spuchłam, obyło się bez nacinania dziąsła, mam tylko jeden szew. Uwielbiam tego doktora. No mówię Wam.

AnuŚka Bąbik-Daniło