IMAG3510

Jeśli zewsząd bombardują Cię nagłówki, krzyczące: „MUSISZ to zobaczyć”, „10 rzeczy, które MUSISZ zrobić przed trzydziestką”, „MUSISZ to mieć na święta!”, to zdradzę Ci sekret – to nie prawda.

Słowo „musisz” od razu kojarzy się z trybem rozkazującym i z obowiązkiem, a więc prawdopodobnie z czymś nieprzyjemnym. Nawet, gdy chodzi o kilka kroków, które rzekomo MUSISZ przejść, aby osiągnąć sukces to po prostu odechciewa się dążenia do tego celu pod przymusem, prawda? Już lepiej brzmi „powinieneś”, ale to wciąż nie to.

W sobotę szykowaliśmy się na przyjęcie gości. Między sprzątaniem, przystrajaniem mieszkania, mieszaniem sosów i wykładaniem przystawek zaczęliśmy półżartem, półserio rozmawiać o tym jaki powinien być facet. Mój mąż wyliczał, że dobry chłopak MUSI zarabiać, być opiekuńczy, umieć ugotować obiad, posprzątać i tak dalej. Zgodziłam się z nim niemalże w stu procentach, bo sytuacje, które wymienił (niby żartobliwie) były naprawdę ważne i potrzebne. Jakoś uwierało mnie tylko to jedno słowo na „M”. Bo wiesz kiedy jest super? Kiedy to nie jest MUSZĘ, a raczej CHCĘ.

Wiem, że to tylko słowa i że gdybyśmy nie chcieli to byśmy tego nie robili, ale ile milej żyłoby się nam bez przymusu. Nawet tego słownego, we własnej głowie.

- MUSZĘ dziś jeszcze tyle zrobić!

Ten wyraz wywołuje u mnie bowiem pewien dyskomfort.

Przecież wiadomo, że nie zawsze mamy siłę, a więc i ochotę trzymać się własnego planu. Chcemy jednak osiągnąć cel, więc siłą rzeczy CHCEMY też zrealizować jego kolejne punkty. Nie musimy. Po prostu wiemy, że jeśli tego nie zrobimy to oddalimy się od naszego marzenia. To wszystko. Mamy jednak wybór.

Jesteśmy wolnymi ludźmi, żyjemy w wolnym kraju i tak na prawdę nie musimy nic.

Nie musisz się rozwijać, jeśli nie chcesz być mądrzejszy.
Nie musisz pracować, jeśli nie chcesz mieć pieniędzy.
Nie musisz się starać, jeśli nie chcesz być w szczęśliwym związku.
Nie musisz próbować, jeśli nie chcesz dążyć do swoich pragnień.

Ale chyba chcesz, prawda?

AnuŚka Bąbik-Daniło

__________________________________________________________________
Jeśli spodobał Ci się ten tekst kliknij „Lubię to” na Facebooku. Chętnie przeczytam też Twój komentarz, zapraszam do dyskusji poniżej. Będzie to dla mnie znak, że Cię zainteresowałam. Nie musisz się rejestrować, możesz zaznaczyć opcję „Wolę pisać jako gość”.